Agrorobotok: A negyedik mezőgazdasági forradalom
- 219
A világ többnyire három mezőgazdasági forradalomnak volt tanúja: Az első, körülbelül 10 000 évvel ezelőtt, amikor a helyhez kötött gazdaságokat felváltották az olyan tevékenységek, mint a vadászat céljából összejövő társadalmak. Másodszor, a 18. század körül, amikor Európában a mezőgazdasági gyakorlatok a múltbeli technikákról átálltak az újabbakra, mint például az állattartás és a vetésforgó. A harmadik mezőgazdasági forradalom pedig a 20. század közepe táján, amikor a zöld forradalom belépett, növelve a terméshozamokat, sokakat megmentve az éhhaláltól. Jelenleg a világ a negyedik mezőgazdasági forradalomba lép, vagy mondhatnám, hogy már belépett, amelyet a robotika hajt.
Mezőgazdasági robotforradalom
Minden egyes nap emlékeztetnek bennünket arra, hogy a „robotforradalom” a vártnál gyorsabb ütemben halad előre. Az önvezető járművektől kezdve az automatizált pénztárgépekig a robotok lassan helyet kapnak a mindennapi életünkben. És bár inkább a feldolgozóiparban alkalmazott robotokra koncentrálunk, van egy kulcsfontosságú terület, amelyet talán még mindennél jobban megzavarnak, ez pedig a robotika mezőgazdasági tevékenységekben való alkalmazása. Az egyetlen kérdés tehát, amit fel kell tennünk magunknak, hogy készen állunk-e az „agrárrobotokra”?
Agrárrobotok
„A szükségszerűség a találmányok anyja”. Ez a mondás akkor a legtalálóbb, amikor a mezőgazdasági technológiában elért átfogó fejlődésre utal. A mezőgazdasági robotika technológiai fejlődése a drónoktól kezdve az önvezető traktorokon át a robotkarokig terjed. A mezőgazdasághoz hasonló hagyományos tevékenység ilyen drasztikus megváltoztatása mögött az az alapvető szándék állt, hogy a világszerte jelentősen növekvő népességszámot ki kell elégíteni. Az ENSZ becslése szerint a világ népessége 2050-re várhatóan 9,7 milliárdra nő. Ennek következtében a népességnek sokkal több élelmiszerre lesz szüksége, és a hagyományos mezőgazdasági gyakorlatokat alkalmazó gazdáknak rendkívüli nyomásnak kell majd megfelelniük, hogy lépést tartsanak ezzel az igénnyel.
Egy másik fontos aggodalom a mezőgazdaságban a szakképzett és félig képzett munkaerő hiánya. Nehéz olyan embereket találni, akik vállalják a mezőgazdasági munkát, különösen akkor, ha a munka veszélyes, kemény fizikai igénybevételt jelent és hosszú órákat tölt a napon. Ez nehézzé és kellemetlenné válik, így nehéz a munkavállalók érdeklődését felkelteni, még akkor is, ha a gazdák az elvártnál sokkal többet kínálnak. Ezt a forgatókönyvet bizonyítja az a tény, hogy 1900-ban az USA lakosságának 14,3%-a dolgozott farmon, ami jóval több, mint a 2017-es adatok. Az Our World in Data, a mezőgazdasági és földhasználatot figyelő szervezet szerint 2017-ben az USA lakosságának kevesebb mint 2%-a dolgozott farmon. Ezért az AgBotok minden bizonnyal új lehetőségeket nyitnak meg a segédmunkák, például a robotok, drónok, szoftverek fejlesztése és karbantartása előtt.
Mezőgazdasági robotok
A mezőgazdasági robotok segítenek automatizálni az ismétlődő és unalmas feladatokat a gazdák számára, így azok jobban tudnak koncentrálni az általános termelési hozamok javítására. A mezőgazdasági robotok leggyakoribb alkalmazási területei a következők:
- Betakarítás-irányítás
- Metszésirányítás
- Mezőtérképezés
- Időjáráskövetés és -előrejelzés
- Tejgazdaságok irányítása
- Talajgazdálkodás
- Öntözésirányítás
- Leltárkezelés
A betakarítás és a szedés az egyik legelterjedtebb robotikai alkalmazás a mezőgazdaságban. Ennek oka a robotok által elérhető pontosság és gyorsaság, amellyel javítható a termésmennyiség és csökkenthető a pazarlás. Vannak olyan robotok vagy drónok is, amelyek képesek pontosan eltávolítani a gyomokat vagy célzottan permetezni a növényvédő szereket, 90%-kal kevesebb vegyszert használva, mint a hagyományos, takaró permetezőgépek. A biogazdálkodás esetében a gyomokat egyszerűen lézerrel is leteríthetnék helyette. Az ENSZ becslése szerint a termés 20-40%-át pusztítják el a kártevők és betegségek. Ennek a problémának az ellensúlyozására felszerelt érzékelőket és kamerákat használnak a növények növekedésének nyomon követésére, és a gazdákat okostelefonjukon figyelmeztetik a hibaelhárítás esetén, vagy értesítik a betakarítás legjobb időpontjáról. Az olyan cégek, mint az AgriBotix, már kereskedelmi forgalomba hozták, hogy a drónok által rögzített infravörös képeket elemezve kiszúrja az egészségtelen növényzetet. A gazdálkodó a készülékén értesítést kap, amikor a problémás területet azonosítja. A pénzügyi bónuszoktól kezdve a zöld gazdálkodásig számos előny származik a mezőgazdasági robotok fejlődéséből, amelyek valóban a mezőgazdaság jövőjét jelentik.
Mezőgazdasági robotok piaca
A Verified Market Research szerint a globális mezőgazdasági robotok piacának értéke 2018-ban 2,96 milliárd USD volt, és az előrejelzések szerint 2026-ra 11,58 milliárd USD-t fog elérni, és 2019 és 2026 között 18,6%-os CAGR-rel fog növekedni.
A globális mezőgazdasági robotok piaca forradalmasíthatja a fejlett technológiát, de a beruházási költségek visszatartják azt a globális piac teljes virágzásától. A mezőgazdasági robotikába való beruházás költségei magasak, ami visszatartja a gazdákat és a gazdaságok és termőföldek tulajdonosait attól, hogy a mezőgazdasági robotikát válasszák. Egy másik szempont, ami miatt a gazdák nem választják az agrárrobotokat, a tudatosság hiánya.
A kihívások jelentősek, de a lehetőségek is. Csak tudjunk vele élni.
source: https://www.roboticstomorrow.com/article/2019/03/agbots-the-fourth-agricultural-revolution-ready-to-take-over-farms/13253/