A technológia, a mezőgazdaság barátja a jövő fenntartható gazdaságaiban
- 228
Hogyan válhat az európai mezőgazdaság környezetbarátabbá, és hogyan biztosítható az egészséges, jövedelmező termelés?
A választ az innovatív termelési módszerek és a csúcstechnológia adják meg, amelyekhez hasonlót a hollandiai „A jövő farmja” is alkalmaz. A Wageningeni Egyetem kutatói fejlesztették ki ezt a gazdaságot, hogy megoldásokat kínáljanak a fenntartható termeléshez. Azt mondják, hogy a Lelystadban kipróbált gazdálkodásuk zárt körforgású újrahasznosítással, nagyfokú biológiai sokféleséggel, minimális környezetkárosító kibocsátással jellemezhető. Arra is törekednek, hogy elegendő jövedelmet biztosítsanak a gazdáknak, és végül ne használjanak fosszilis tüzelőanyagokat.
„Új technológiára van szükségünk az új mezőgazdasághoz”
A farmon két szántóföldi laboratórium működik, az egyik kifejezetten az agroökológia és a technológia tesztelésére. Van egy olyan hely is, ahol a megújuló energiával és zöld erőforrásokkal foglalkozó nemzeti alkalmazott kutatási központ (ACRRES) a megújuló energiával kapcsolatos projekteket folytathat. A jövő farmja partnerségben áll az EU által finanszírozott Nefertiti projekttel, amelynek célja az innováció használatának ösztönzése a mezőgazdaságban, és hozzájárul a versenyképesebb, fenntarthatóbb és klímatudatosabb jövőhöz.
Wijnand Sukkel a farm projektmenedzsere. Elmondása szerint az agroökológia és a technológia kombinációját alkalmazzák, különös tekintettel a talajgazdálkodásra. „A termesztés sokféleségére összpontosítunk, nemcsak az időbeni termesztésbeli sokféleségre, mint például a vetésforgó, hanem a térbeli termesztésbeli sokféleségre is, ami a vegyes termesztés, a sávos termesztés” – teszi hozzá.
Monokultúra kontra sávos termesztés
A különböző kultúrákból álló sávok a monokultúrás szántóföldekkel ellentétben olyan mini ökoszisztémákat hoznak létre, amelyek a biológiai sokféleség javát szolgálják. A vetésforgó és a takarónövények javítják a talajminőséget. A talajminőséget veszélyezteti, hogy a nehéz gépek tömörítik a talajt. Az altalaj a közvetlenül a fedőtalaj alatt található föld, amely körülbelül 30-45 centiméter mélyen helyezkedik el. Lényeges, hogy az altalaj laza legyen, mivel a növények gyökerei könnyen behatolnak bele, és növeli a föld természetes vízelvezetését.
Lelystad, Hollandia
Lyukak fúrása a tömör altalaj feltörésére Lelystad, Hollandia
A jövő farmján a tömör altalaj elleni megoldást tesztelik. A mélyen a talajba fúrt függőleges lyukak feltörik a szilárd rétegeket.
Virágzó technológia
A robotok kulcsfontosságúak a modern mezőgazdaságban. Jól illeszkednek a fenntartható termelés módszereihez, és hasznos adatokat szolgáltatnak. Bram Veldhuisen a Wageningeni Egyetem kutatója. Elmondja, hogy „a gépek gyakran egyre nagyobbak és nagyobbak lettek, és most a robotokkal azt látjuk, hogy kisebbek is lehetnek, és ez jobb a talajnak”. „Az érzékelők, mint a műholdak és a drónok, sokkal több betekintést nyújtanak a földeken lévő dolgokba” – teszi hozzá.br />
„A gazdálkodók számára a technológia segít abban, hogy jobb vagy jobban támogatott döntéseket hozzanak.”
Bram Veldhuisen
A Wageningeni Egyetem kutatója
Ahhoz, hogy az ilyen technológiák mindenki számára elérhetővé váljanak, az internet elengedhetetlen. Ezért az Európai Bizottság „Farm to Fork” stratégiája azt tűzte ki célul, hogy 2025-re a vidéki területek 100%-ában gyors, szélessávú internet álljon rendelkezésre.
A tudományos és természetes gazdálkodás új mezőgazdasági módszereket egészít ki. Az egyik ilyen természetes módszer a takarónövények. Ezeket a tél folyamán ültetik el, és a talaj egészségessé tételére használják. Ezek a növények gyökereiken keresztül ásványi anyagokat vesznek fel, fehérjéket és a nitrogén szerves formáit képezik, amelyek védik és javítják a földet.
A nitrogén létfontosságú az élethez, de ha a műtrágyák túlzott használata miatt túl sok van belőle a talajban, az károsíthatja a környezetet.
A talaj egyensúlyának ellenőrzésére vetés előtt és betakarítás után laboratóriumi vizsgálatokat végeznek. Koen Klompe, biogazdálkodó és kutató elmondja, hogy a Farm of the Future-nél „mindig veszünk néhány talajmintát, hogy lássuk, mennyi nitrogén maradt a talajban a tél után, így optimalizálni tudjuk a trágyázást. Ha tehát még mindig sok nitrogén van benne, akkor kevesebb nitrogént kell trágyáznunk”.
Viszlát, fosszilis tüzelőanyagok
A jövő farmjának kutatói megújuló energiát állítanak elő a gépeik számára. A tanyákat és a pajtákat már felszerelték napelemekkel, amelyek áramot termelnek.
Lelystad, Hollandia
Napelemek a farm melléképületeinLelystad, Hollandia
Egy közelgő projekt a szélturbinákban rejlő lehetőségeket egy hidrogénüzemanyag-előállító üzem működtetésére is ki akarja használni. Sukkel elmondja, hogy „a villamos energiából hidrogéngázt állítunk elő, amit itt tárolunk, és a traktorainkhoz használunk”. A kis gépek áramot használnak.
Az, hogy erre képesek, segít nekik abban, hogy önellátóak legyenek üzemanyag tekintetében, ami a jövő minden gazdaságának célja.
forrás: https://www.euronews.com/green/2021/03/30/technology-agriculture-s-friend-for-the-sustainable-farms-of-the-future
Kapcsolodó Mezőgazdasági Tartalmak:
- A technológia, a mezőgazdaság barátja a jövő…
- A robotok és az autonóm szupervontatók jelentik az…
- Precíziós trágyázás a fenntartható mezőgazdaságért
- A mesterséges intelligencia technológia lehetővé…
- A mesterséges intelligencia 2030-ra milliók éhezését…
- 25 millió USD az Advanced Farm Technologies és annak…